چین به آمریکا اولتیماتوم داد

به گزارش وبلاگ گوچی، چین روز با اعزام مأموران امنیتی بیشتر، حلقه کنترل پیرامون کنسولگری آمریکا در چنگدو، واقع در مرکز کشور را تنگ تر کرد.

چین به آمریکا اولتیماتوم داد

به گزارش وبلاگ گوچی به نقل از یورونیوز، دولت پکن این اقدام را در واکنش به اقدام روز گذشته آمریکا در فرستادن مأموران فدرال به درون کنسولگری چین در هیوستون، مرکز ایالت تگزاس انجام داد. کنسولگری چین در هیوستون به دستور دولت آمریکا بسته شده و کارکنان آن از ساختمان خارج شده اند.

مأموران امنیتی چین روز شنبه 25 ژوئیه (4 مرداد) در حالی پیرامون کنسولگری آمریکا در چنگدو استقرار یافتند که کارکنان این نمایندگی به دستور دولت پکن برای خروج از ساختمان آماده می شدند. در این روز تابلو کنسولگری آمریکا از روی ساختمان برداشته شده و کارمندان در حال خروج از محل مشاهده شدند. سه کامیون نیز که ظاهرا برای حمل وسایل و جابجایی در نظر گرفته شده، وارد ساختمان کنسولگری شدند. در همین حال پلیس در خارج از ساختمان مستقر شده و خیابانی را که کنسولگری در آن قرار گرفته است، بسته است.

در طول روز شنبه، در حالی که عابران در طول خیابان روبروی ورودی کنسولگری آمریکا در چنگدو حضور داشتند، پلیس و مأموران لباس شخصی به آنها اجازه نمی دادند عکس یا فیلم بگیرند.

دستور چینی ها برای بستن متقابل کنسولگری آمریکا پس از آن ابلاغ شد که دولت ترامپ برای تخلیه کنسولگری چین در هیوستون تا ساعت 4 بعد از ظهر آدینه به وقت محلی زمان داد. چین نیز به تلافی این تصمیم، به کنسولگری ایالات متحده در چنگدو 72 ساعت مهلت داده تا این مکان را تعطیل و پرسنل آن را از آنجا خارج نمایند. این مهلت در ساعت 10 بامداد دوشنبه به وقت محلی سرانجام خواهد یافت.

واشنگتن می گوید کنسولگری چین در هیوستون در عملیات جاسوسی و دستبرد زدن و هک نتایج پژوهش های پزشکی ایالات متحده برای ساخت واکسن کرونا مشارکت داشته، اما چین این اتهام را رد می نماید. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته که این کنسولگری یک قطب جاسوسی و دزدی از مالکیت معنوی بوده است.

با سرانجام مهلت تخلیه کنسولگری چین در هیوستون و خروج دیپلمات ها، مقام های فدرال آمریکا در روز آدینه از در پشتی وارد این ساختمان شده و آن را ضبط کردند.

از سوی دیگر وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، گفته است که بعضی از پرسنل کنسولگری آمریکا در چنگدو مشغول انجام فعالیت هایی بودند که با مأموریت دیپلماتیک آنها متناسب نبوده است. او گفته است که این افراد در امور چین مداخله نموده و به منافع امنیتی این کشور آسیب رسانده اند. ونبین با این حال معین نکرد که آنها چگونه چنین کاری را انجام داده اند.

کنسولگری آمریکا در چنگدو که در سال 1985 افتتاح شد، تقریباً 200 کارمند دارد که حدود 150 تن از آنان کارمندان محلی چینی هستند. با شروع شیوع کرونا، چندین تن از دیپلمات ها و کارکنان آمریکایی محل کنسولگری را ترک کردند و در حال حاضر معین نیست چه تعداد از آنها در ساختمان حضور دارند.

تعطیلی متقابل نمایندگی های دیپلماتیک آمریکا و چین در خاک یکدیگر، نشانه بالا دریافت تنش و کاهش سطح روابط میان دو اقتصاد اول دنیا است. روابط میان واشنگتن و پکن در امسال به دلیل اختلافات بسیار میان دو کشور بدتر شده و به پایین ترین سطح در دهه های اخیر رسیده است. موضوعات اصلی اختلاف دو کشور از جنگ تجاری گرفته تا شیوع کرونا، ادعاهای ارضی چین در دریای چین جنوبی و تنش ها و اعتراضات در در هنگ کنگ را شامل می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "چین به آمریکا اولتیماتوم داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین به آمریکا اولتیماتوم داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید